Suriye'de Rejime Karşı Ayaklanmanın Kalesi Olan Dera'daki Yıkımın Görüntüsü

110 izlenme23 Eylül 2017
Reklamlar
15 Mart 2011'de Suriye'deki iç savaşın patlak verdiği ve rejime karşı ayaklanmanın kalesi olarak gösterilen Dera kenti, yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle 6 yılda harabeye döndü.
Şimdiye kadar 400 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye iç savaşın başladığı kent olan Dera, aradan geçen 6 yıllık sürede harabeye döndü.
REJİME KARŞI AYAKLANMANIN KALESİ OLDU

Suriye'deki iç savaşta ilk gösteriler 2011 yılında ülkenin güney ucu, Ürdün sınırındaki Dera (Kale) antik kentinde başladı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtı göstericilere güvenlik güçleri ateş açtı. 4 göstericinin ölümüyle sonuçlanan ilk gerginlik, Suriye'nin "Kale"sini bir anda Şam rejimine karşı ayaklanmanın kalesine çevirdi.
İSYAN ATEŞİ BURADAN YAYILDI

Dera'da yaşanan ölümler, Esad karşıtı gösterileri kısa sürede Humus ve Cisr el Şugur gibi Dera'ya kilometrelerce uzaklıktaki noktalara taşıdı.
DERA'DA TAŞ ÜSTÜNDE TAŞ KALMADI

400 bin kişinin hayatını kaybettiği, 6.5 milyondan fazla kişinin de çatışmalar nedeniyle göç etmek zorunda kaldığı Suriye iç savaşında isyan ateşinin yakıldığı Dera kentinde aradan geçen 6 yılda deyim yerindeyse taş üstünde taş kalmadı. Antik kentin havadan çekilen görüntüleri çatışmanın şiddetini gözler önüne serdi.
150 BİN İNSAN YAŞIYORDU

Şimdilerde harabeyi andıran kentte 2004 yılı nüfus sayımına göre 150 bine yakın insan yaşıyordu. Mısır'daki tarihi hiyerogliflerde ismi geçen Dera, o eski şaşaalı günlerinden çok uzakta.
loading...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tartıştığı Kiracısını Tabancayla Başından Vurarak Öldürdü! Aynı çocuğa 2. kez tacize kalktı yakalandı ama yine kaçtı... Uykudaki Karısına Tecavüz Etti, Soluğu Hapiste Aldı Otobüste vicdan var..Belediye Otobüsü Şoföründen Örnek Davranış

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Kendini Ağca zincirledi haykırdı "Açım,İşsizim,AKP'liyim"