Petrolün Adı Değişiyor. Artık Petrole Petrol Demeyeceksiniz

611 izlenme28 Eylül 2017
Reklamlar
Türk Dil Kurumu, "petrol" kelimesinin Türkçe karşılığının "yer yağı", doğal gazın ise "yer gazı" olduğunu duyurdu.
Türk Dil Kurumu (TDK), bazı yabancı sözcüklere yeni Türkçe karşılıklar belirledi. "Petrol" kelimesine "yer yağı", "doğal gaz"a ise "yer gazı" karşılıkları bulundu.
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TDK Yabancı Kelimelere Karşılıklar Çalışma Grubu tarafından vatandaşlardan gelen öneriler dikkate alınarak, bazı yabancı sözcüklere belirlenen yeni Türkçe karşılıklar hakkında bilgi verdi.
"HALKI DA İŞİN İÇİNE DAHİL EDİYORUZ"

Türkçe karşılıkları belirlerken, kelimenin kısaltılabilirliği, kısaltığında başka bir sözcüğün anlamıyla karışıp karışmadığı, telaffuzu ve toplumdaki yansımasına yönelik detaylı incelemeler yaptıklarını belirten Kaçalin, şöyle konuştu:
"Bizim karşılıklarımızı, 'Nasıl çatarız' diye bekleyenler de var. Bir de 'Vakit geçiyor, bu kelime dile yerleşmeden TDK'nın karşılığını kullanalım' diye iyi niyetle bekleyenleri de biliyoruz. TDK olarak bu konuda halkı da işin içine dahil ediyoruz. Tabii kötü niyetliler 'Dil Kurumunun bir şey çalıştığı yok, konuyu da bilmiyor. Ona buna soruyor, onun üstüne de yatıyor.' diye de anlayabilirler. Öyle değil elbette. Dili sanat ve zeka olarak kimin güzel kullandığını bilemezsiniz. Biz hizmet ediyoruz, teknik olarak. Sanatkarlık ayrı, dil ustalığı, zeka kıvraklığı ayrı bir şey. Onun da kimde olduğunu bilemezsiniz. Çok güzel bir karşılığı ummadığınız bir kişi verebilir. Bunu, bunun için yapıyoruz."
loading...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çocuk Gelin Cinayetinde Anneden Şok İtiraf: Fikret Hakan'ın Mezar Taşı İçin Yazdığı Vasiyet Olay Oldu Son Dakika!... Hakkari'de Çatışma: 1 Asker Şehit, 4 Asker Yaralı Son Dakika... Moskova'da Bomba Alarmı! 10 Bin Kişi Tahliye Edildi

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Traktör Römorku Kanala Yuvarlandı, 19 İşçi Yaralandı