İlber Ortaylı'dan TRT spikerine ibretlik azar...

11644 izlenme20 Temmuz 2017
Reklamlar
TRT Türk’te canlı yayınlanan "Gümüş Hilal" programına katılan Tarih Profesörü İlber Ortaylı, kendisine soru soran spikeri fena haşladı. 

Spiker Buket Aydın Ayasofya krizini değerlendirmesi için İlber Ortaylı’la telefon bağlantısı yaptı.. 

Bağlantının kurulmasının ardından Aydın ile Ortaylı arasında ortam bir anda gerildi.. 

İşte TRT Türk’te canlı yayında yaşanan o anlar:

Buket Aydın : Sayın Ortaylı Sümela Manasıtrı’nda Ahdamar’da ayin düzenlenebiliyor, Ayasofya’da ... 

Ortaylı : (spikerin sözünü keserek) "Sümela Manastırı ile Ahdamar Kilisesi Ayasofya’yı birbirine karıştırmayın.. O ayrıca başka bir program olabilir.. Ayasofya’nın bambaşka bir durumu vardır.. Böyle bir soru sorulmaz.. "

Aydın (gülümsemeye çalışarak) : "Eeee ben de bunu sizden öğrenmek istiyorum.. Ayasofya’nın farkını bizlere aktarabilir misiniz?

Ortaylı : İnkilap tarihi dersinde 1934 24 kasımında Ayasofya ’nin bir müze haline getirildiği öğretilir.. En azından benim zamanımda öğretiliyordu.. 

Aydın : Efendim tabii ki ben biliyorum, siz bu farkı anlatın diye sordum.. Vatandaşlarımızı bilgilendirmeniz açısından sordum.. 

Ortaylı : Valla çocuklarımızı bilgilendirmek zorundayız.. Böyle bir soru sorulabilir mi böyle memlekette? Boş iş.. Yani şimdi Ahdamar, Sümela Manastırı ve Ayasofya’yı aynı kefeye koyarak? Böyle bir soru nasıl sorulabilir ki?

Aydın: Efendim ben size böyle bir soru sormadım ki siz sorumun bitmesini beklemediniz!

Ortaylı : Siz soru sormuyorsunuz şimdi bu moda böyle oldu.. Onun için söylüyorum
loading...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Piknik Alanında Facia! İki Genç, Alkol Şişeleriyle 600 Metreden Şelaleye Atladı İstanbul'a Düşen Yumruk Büyüklüğündeki Dolunun Nedeni Belli Oldu: Downburst Son dakika… Bodrum’da şok görüntüler! Depremden 4 dakika önce… Survivor Erdi'nin yeni işine bakın o da artık...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Fenerbahçe yeni hocasını resmen duyurdu...