İki ülke burun buruna geldi,sıcak çatışma yaşanabilir...

9836 izlenme27 Haziran 2017
Reklamlar
Çin ile Hindistan Arasında Sınır Gerilimi! 50 Yıl Sonra Çatışma Pozisyonuna Geldiler
Çin ile Hindistan arasındaki Sikkim eyaletinde yaşanan gerilim tekrar arttı. Çin, Hindistan'ı sınır ihlali yapmakla suçluyor. 50 yıl sonra iki ülke sıcak çatışma pozisyonuna geldi.
 
Çin ile Hindistan Arasında Sınır Gerilimi! 50 Yıl Sonra Çatışma Pozisyonuna Geldiler
Çin-Hindistan sınırında yer alan Hindistan'a bağlı Sikkim eyaletinde, önceki haftalarda Çinli ve Hindistanlı birliklerin karşı karşıya gelmesinin ardından gerilimi artıran yeni bir gelişme daha yaşandı. Çin, Hindistan'ı Sikkim ve Tibet bölgeleri arasında sınır ihlali yapmakla suçluyor.
HİNDİSTAN ASKERLERİ MÜDAHALE ETTİ

Çin tarafının iddiasına göre, kendi sınırları içerisindeki bir yol yapım çalışmasına Hindistan askerleri müdahale etti. Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Ren Guoqiang, Sikkim eyaleti sınırlarında Çin'in 'egemenlik hakkı'nın bulunduğu DongLang'da yürütülen yol çalışmasının Hindistan ordusuna bağlı askerler tarafından müdahale edildiğini. Bakanlık sözcüsü yaşanan gelişmenin sınırdaki huzura 'ciddi şekilde zarar verdiğini' de söyledi.
Hindistan tarafı ise Çin'i Tibet'e gitmeye çalışan hacı adaylarına zorluk çıkardığı için suçluyor.

ÇATIŞMA POZİSYONUNA GELDİLER

Öte yandan henüz teyit edilmemiş iddialara göre her iki tarafın askerleri de sınırın sıfır noktasında sıcak çatışma pozisyonuna da geldi. Ancak uzmanlar iki ülkenin de Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi olduğunu hatırlatarak gerilimin kısa sürede sonlandırılacağını belirtiyor.

EN SON 1967 YILINDA ÇATIŞMA YAŞANMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu birlikleri Sikkim sınırında Hindistan'a ait sığınaklara zarar vermiş, yaşanan gelişmeler üzerine iki ülke ordusu arasında gerilim yaşandığı bildirilmişti.
Bölgede en son 1967 yılında Hindistan ve Çin arasında askeri çatışmalar yaşanmıştı.
loading...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çinliler artık kağıt para ya da kart kullanmıyor 158 KİLO VERDİ, SARKAN DERİLERİNE RAĞMEN SONUNDA MAYOSUNU GİYDİ Dizide Rol Alacak Hanife'nin Oyunculuğu Sınıfta Kaldı Türkiye'ye Gelen Suriyeli Kızları Sınırda Böyle Satıyorlar !

Bakmadan Geçme!

KAPAT
YÖK Başkanı, Üniversiteye Girişte Yeni Sisteminin Detaylarını Verdi