ECEVİT DÖNEMİNDE NEDEN GAZ VE PETROL KUYRUKLARI VARDI

8957 izlenme20 Temmuz 2017
Reklamlar

– İnönü zamanında ekmek karne ile dağıtıldı, kuyruklar vardı. CHP halkı yokluğa mahkum etti. 

-1970ler’de CHP döneminde, petrol, benzin, şeker, yağ kuyrukları vardı

–  CHP, İSKİ yolsuzluğu ile Belediyeyi zarara uğrattı

– CHP döneminde İstanbul’u çöp götürüyordu… Nurettin Sözen’in Istanbul’a hiçbir hizmeti olmadı…

– Kılıçdaroğlu SSK’yı batırdı, Rahşan Affı ile kurtuldu

AKP’nin yıllardır seçim meydanlarında, özellikle o yılları yaşamayan gençleri kandırmak için hoyratça tahrip ettiği ve algı mühendisliğiyle kitleleri zehirlediği bu Kara Propaganda yalanlarının hepsini sırası ile deşifre edeceğiz.

KARA PROPAGANDA 1 : ” İnönü zamanında ekmek karne ile dağıtıldı, kuyruklar vardı. CHP halkı yokluğa mahkum etti. “

Cumhuriyet dönemi ülke ekonomisi yokluklar üzerine kurulmuştu. Sanayi devrimini ıskalayan, toprakları ve halkları dağılan, nüfusunun verimli iş gücü olabilecek kesiminin çoğunu savaşlarda ve göçlerde kaybeden ülkemiz, kuruluş döneminde içeride binbir güçlük yaşarken aynı zamanda dünya konjonktürü de büyük bir kaos yaşıyordu.

İnönü döneminde, 1. Dünya savaşı’nın vurduğu ekonomik darbelerin üstüne ayrıca dünyayı kasıp kavuran 1929 Bunalımı ve onun üstüne de 2. Dünya savaşı gibi Avrupa’dan Pasifik’e kadar devam eden tarihin en kanlı savaşı gerçekleşmiştir.

O dönem yeni kurulan, Osmanlı’dan ciddi bir ekonomik alt yapı mirası olmayan Türkiye Cumhuriyeti, 2. Dünya savaşının korkunç kamplaşması içerisinde bağımsız kalmaya çalışarak her ihtimale karşı yine de savaşa hazırlanmıştır.

İnönü, hem ülkede üretimi kıt , hem savaş ve kriz yüzünden ithalatı çok zor olan buğday  ve ekmek tüketiminde kotalar koyarak halkı karneye bağlamıştır. Bütün amaç bu kıtlık ve belirsizlik içerisinde hem kaynakları israf etmemek hem de savaş ihtimalinde orduyu besleyecek stok oluşturmaktır.

Sıkı durun..

2. Dünya savaşının o en buhranlı günlerinde halkı ekmek ve yiyecek karnesine bağlayan tek ülke Türkiye değil; aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomik ve siyasi gücü olan İngiltere, öteki Avrupa ülkeleri ve ABD’de aynı politikaları harfiyen uygulamıştır. Hem krizden, hem savaştan dolayı büyük güçlükler ve yokluklar yaşayan Avrupa’da insanlar uzun süre karneyle yiyecek,elbise, petrol almıştır.

O döneme ait belge fotoğraflar paylaşıyoruz.

a

Sadece yiyecek değil, elbise ve ayakabı gibi öteki temel ihtiyaçlarda  karneye bağlanmıştı.

b———————————————————————————————————–

İnönü döneminde  Avrupa’da yine elinde karne ile saatlerce ekmek ve yiyecek kuyruğunda bekleyen halk

c

2. Dünya Savaşı’nın ve 1929 Global Ekonomik krizinın hüküm sürdüğü o yıllarda sadece dünyanın en güçlü devleti Ingiltere’de değil, hemen hemen bütün Avrupa’da yiyecek, içecek, petrol, ayakkabı gibi bütün temel ihtiyaçlar karne ile dağıtılıyordu.

Öteki ülkelerden Karne Örnekleri d

Sadece Avrupa’dan değil, o dönem büyük bir buhran yaşayan 1929 krizinin anavatanı Amerika’dan da 1940li yıllara ait Yiyecek ve Petrol Karneleri örnekleri

e

Gördüğünüz gibi, o dönem bütün dünya hem Ekonomik krizle derinden sarsılıyor; hem de Avrupa’dan Afrika’ya, Uzak Doğu’ya kadar yayılan 2. Dünya Savaşı ile büyük yıkımlar  yaşıyordu. Türkiye için o dönem en büyük öncelik güvenlik, yani böyle bir süreçten ayakta kalarak çıkmaya çalışmaktı.

İsmet İnönü de, Türkiye’nin katılacağı bir savaş ihtimaline karşı elinden gelen önlemleri alarak zaten kaynakları kıt olan ve ciddi bir üretim ekonomisi olmayan, yeni  devleti felaketlere karşı korumaya çalışıyordu.

O dönem savaşa girmemek Türkiye için büyük bir şans ve lütuf oldu. Büyük savaşlardan büyük yıkımlarla ve acılarla çıkan halkın ve ülkenin yeni bir savaştan galip çıkacak gücü azdı.Ülke hastalıklarla, önceki savaştan kalma yaralarla uğraşıyordu.

Çok tuhaftır, İngiltere’den, Fransa’ya, Almanya’ya, ABD’ye o dönem dünyanın bütün büyük devletleri yiyeceği, giyeceği, petrolü karne ile dağıtmak zorunda kaldığı için ülkelerinde hiçbir zaman yargılanmadılar, eleştirilmediler. O dönemki koşullardan ülkelerini başarı ile çıkartan Avrupalı liderler hiçbir zaman karneyle, yoklukla eleştirilmemiş; ülkelerini o zor şartlardan çıkarttıkları için hep saygı duyulmuşlardır.

Biz de ülkeyi savaşa sokmamayı başaran o dönem ki CHP yönetimi, bugünkü AKP iktidarı tarafından alkışlanmak yerine; hoyratça “ CHP halkı ekmek karnesine bağladı, yokluğa mahkum etti” diyerek eleştirilmekte, kitleler bu söylemlerle hipnozlanmaktadır.

Konuyla ilgili pek bilinmeyen önemli bir notu paylaşmak isterim.

Menderes’in yardımcılığını ve İç İşleri Bakanlığı’nı yapan Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu bir konuşmasında İsmet İnönü’yü 2. Dünya savaşına girmediği için “ İsmet inönü milletimizin erkekliğini öldürdü.” diyerek eleştirmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda bütün dünyanın büyük kıtlıklarla ve yıkımlarla yaşadığı o acı dönemde ülkemizi savaşa sokmadan çıkartan o dönemki yönetime şükranlarını sunmak yerine, dünya gerçeklerini halktan saklayıp sadece ” karne dağıttı, yokluk vardı ” diye anlatmak gerçeğe tecavüz etmektir.

Nitekim İnönü’nün kendisine ” Sen bizi ekmeksiz, şekersiz bıraktın.” diyen bir çocuğa verdiği ” Ben sizi ekmeksiz bıraktım ama babasız bırakmadım.” cevabı dönemi en güzel özetleyen ifadedir. Buna benzer bir ikinci kara propagandayı da konu benzerliği varken ele alalım.

KARA PROPAGANDA 2: 1970ler’de CHP döneminde yine Petrol,Yakıt, Şeker ve Yağ kuyrukları vardı

Bu da hoyratça sadece CHP’ye mal edilen kuyruklu yalanlardan birisidir. Erdoğan’ın meydanlarda yıllardır yuhaladığı 1970ler’deki CHP hükümetlerinin tarihi çok kısadır. MSP ile ( o dönem Erdoğan’da MSPli idi) 20 Ocak 1974’de kurduğu ortak hükümet 17 Kasım 1974’te 10 ay sürerek bitmiştir. 2. Ecevit hükümeti ( Dışarıdan milletvekili desteği ile) 5 Ocak 1978’den 12 Kasım 1979’a kadar sürmüştür.

Bahsettiği petrol, benzin, yağ, şeker gibi maddelerin yokluğu sadece CHP iktidarlarında değil, aynı zamanda Demirel’in 70ler’de kurduğu Milli Cephe hükümetleri zamanında da yaşanmıştır.

Öyle ki, Demirel’in o zamanlarda söylediği ” Benzin vardı da biz mi içtik. “ gibi sözleri ta bugüne kadar halk arasında devam edip gelmiştir.

demirel

1970ler’deki kıtlığın 2 ana nedeni vardır.

1. neden Tarihte “ Yom Kippur “ savaşı olarak bilinen Ekim 1973’de başlayan Arap – İsrail savaşı petrol fiyatlarını 1 yıldan kısa bir sürede 4 kattan daha fazla arttırır. Bu savaş sırasında Petrol Üreten ve İhraç eden Arap ülkeleri İsrail’e destek veren ülkelere petrol satmayacağını ve petrol ihracatını kısacağını açıklar. Bu gelişmelere bağlı olarak Global Borsalarda çöküşler başlar.

1973’te başlayan bu savaşın üzerine Ecevit hükümeti 1974’te Kıbrıs’a askeri harekat düzenler ve bu harekat sebebiyle büyük devletler ülkemize ekonomik ambargo koyar. Hem Arap – İsrail savaşları ile bir anda petrol fiyatlarının fırlaması, gelişmiş ülkelerdeki borsalarda başlayan krizler ve Kıbrıs Harekatı nedeniyle konulan ambargo ülke ekonomisinde çok büyük hasarlara yol açmıştır.

İşin Türkiye’de bilinmeyen yanı, bu süreci sadece Türkiye değil, hem Avrupa hem de Amerika petrol ve temel madde kıtlıklarıyla yaşamıştır.

İşte o döneme ait 1970ler’in dünyasından çok önemli belge niteliğinde fotoğraflar

1.1

Yukarıdaki İngilizce kısımda, Washington’da bulunan bu Petrol istasyonunun 1973-1974’de yaşanan kriz sebebiyle terk edildiğini ve arada dini toplantılar gibi başka amaçlar için kullanıldığı yazılmaktadır.

1.2

Yukarıdaki resim o yıllar Portland, Oreon’da çekilmiş. Sadece randevu ile petrol satışı yapıldığını duyurmakta. 1970ler’deki Petrol krizinin dünyada yarattığı petrol kıtlıklarına dair çok çarpıcı resimlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta ise, yine 1970ler’in o zorlu yıllarında elektrik kesintisi yüzünden devlet dairelerinde mumla çalışmak zorunda kalan İngiliz Memurlar

1.3

Ve 1940lar’da Karne kullanan Avrupa, 1974 kriziyle birlikte tekrar Karne ile petrol dağıtmaya başlıyor

1.4———————————————————————————————————————- pikmik copy

Petrol üretim için en stratejik ürünlerin başında gelmektedir. Sadece arabada yakıt olarak değil, birçok ürünün hammadeyken işlenilmesinde de doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılır.

ABD ve İngiltere sıradan bir ülke değildir. Dünyanın her yerinden petrol alıp, işleyip yine dünyaya satan ülkelerdir. Görüldüğü gibi 1970ler’deki Petrol krizi onları bile mahvetmiştir. AKP, 1970ler’de bütün dünyanın yaşadığı bu kara tabloyu CHP’ye karşı hoyratça kullanmaktadır.

İnönülü yıllarda, büyük bir basiretle ülkeyi dünyanın en kanlı savaşından ve ekonomik krizinden ayakta kalarak çıkartan CHP, 1974 yılında da, bir yıl önce başlayan savaşa,onun akabinde başlayan krize ve Batı’nın ambargolarına aldırmayarak 1974 Kıbrıs Harekatı’nı düzenleyerek adada soydaşlarımızın can güvenliğini sağlamıştır.

O dönem Ecevit’ini eleştiren Erdoğan ise, kendi iktidarı döneminde Kıbrıs’ı Annan planı dahilinde geri vermek için uğraşmış, Rumlar’ın Annan Planını reddetmesiyle Kıbrıs, elden çıkmaktan kurtulmuştur. Enerji konusunda herkesin bilmesi gereken husus şudur. Türkiye yapısal olarak ithal enerjiye bağımlı bir ülkedir.

AKP’nin iktidara geldiği 2002’de, enerjide dışa bağımlılık yüzde 69 civarındaydı, 2010’da bu oran yüzde 73’u gördü. Türkiye doğalgazda yüzde 98, petrolde ise yüzde 92 oranlarında dışa bağımlı. Bu tablodan çok net anlaşılacak durum şudur. 1970ler’deki gibi bölgemizde yaşanacak bir savaş ya da kaos %80’nin üzerinde yabancı kaynaklara bağımlı ülkemizi anında 1970ler’deki petrol, şeker, un, yağ kuyruklarına geri götürecektir. 1970ler’deki Global krizi CHP’ye yükleyip durmadan eleştiren AKP’nin benzer bir durumun tekrar yaşanabileceği koşullar için ciddi hiçbir alternatifi yoktur.

Somut bir örnek vermek isterim. Bundan birkaç ay önce İran, teknik sorunlar yüzünden Türkiye’ye gaz göndermeyi durdurdu. Anında o hat üzerinden gaz alan yerlerimiz gazsız kalmadı mı?

Çok açık bir örnek daha vereyim. Karnelere ve enerji kıtlıklarına karşı olan AKP’nin daha 2013 Ekim ayında Ankara’da Doğalgazı karneyle dağıttığı ortaya çıkmadı mı?

zzz

Bu önemli haberi buradan okuyabilirsiniz.

Doğalgazı karneye bağlamak gibi uygulamalar ortada büyük bir savaş, kıtlık ya da buhran yokken nasıl oluyor da yıllarca karşı propagandasını yapan ve bu konuda çok hassas olan AKP iktidarı döneminde olabiliyor?

KARA PROPAGANDA 3 : CHP ve  İSKİ Yolsuzluğu 

AKPliler’in yıllardır takıntı bir şekilde durmadan vurguladığı İSKİ Olayında, aslında AKP’ye verilen çok büyük bir ahlak dersi vardir.

Herşeyden önce İSKİ Olayı CHP değil, SHP döneminde ortaya çıkmıştır. Ancak siyasi bir miras olarak faturası hep CHP’ye kesilmiştir. Bunu normal görelim. O dönem CHPliler, SHP’de siyaset yapıyordu.

Ama burada normal olmayan bir durum var. AKP, yeni kurulan bir parti olarak geçmişte hiçbir partinin enkazını sahiplenmiyor. O partilerin yolsuzluklarıyla kendini ilintilendirmiyor. Ama çok ilginçtir siyasi mirasına gelince kendisini bir ANAP, DP gibi görüp Özal’ın ve Menderes’in siyasi mirasını misyonu yaptığını söylüyor.

Sağ partiler hileli iflas edip tabela değiştiren şirketler gibi. Geçmişin mirasını alıyorlar ama sorumluluğunu kabul etmiyorlar.Her 10 yılda bir yeniden kurulduları için Parti geçmişleri yok gibi görünüp, ta 1930lar’ın CHP’sini acımazsızca eleştirebiliyorlar.

Gelelim İSKİ dönemine… AKPliler’in büyük çoğunluğu o dönem ANAP’ta siyaset yapıyordu ve Özal’a destek verdiler. Bunu gururla söylerler hep. ANAP’ın İSKİ’yi defalarca katlayacak “ Hayali İhracat “ vurgunlarına ve Özallar’ın Prenslerinin, Papatyalarının yolsuzluklarına niye sahip çıkmıyorlar?

Özal’ın yaptığı köprüyle övünüp, hayali ihracat dosyası ile yüzü kızarmamak nasıl bir ahlak?

İSKİ büyük bir yolsuzluktur. Asla inkar edilemez.

İSKİ olayı ortaya çıkınca ilk hareket eden Sözen’dir. İçişleri Bakanlığı’nı telefonla arayıp en iyi müffettişlerini görevlendirerek olayı detaylarına kadar soruşturmasını istemiştir.

SHP bu olayın ortaya çıkması üzerine AKPliler’in Deniz Feneri’nden beri her yolsuzlukta ortaya attığı “ Şu güç Komplo kurdu, bu güç operasyon yapıyor..” gibi senaryolara sarılmamıştır.

Daha sonra İSKİ davası sorumluları AKPliler’in o dönem “ CHPlilerin elinde” olduğunu söyledikleri mahkemelere çıkartılarak yargılanmış suçlular hapis cezaları almış, paralar hazineye iade edilmiştir.

Dönemin İSKİ müdürü Ergun Göknel bugün zor koşullarda eski bir eşinden kalan emekli maaşı ile yaşamaktadır.

Soruyoruz…

AKP’nin ta İstanbul Belediyesi’ndeki büyük yolsuzluklarından, Deniz Fenerinden ve son zamanlarda insanların midesini bulandıran milyarlarca dolarlık organize vurgunlarından kim yargılandı?

Evet, SHP döneminde İSKİ Olayı oldu.

Sorumluları  mahkemelerde yargılandı cezalandırıldı. Kimse lobi operasyonu gibi senaryo yazmadı. Sözen örnek bir davranışla olayın incelenmesi için İçişileri bakanı’ndan en iyi müffettişleri talep etti.

CHPliler’in gösterdiği bu samimi ve medeni davranışı niçin gece gündüz CHP’ye İSKİ yüzünden saldırıp, İSKİ’nin yanında milyon kat daha büyük kendi yolsuzluklarına gelince yüzlerce senaryo yazan AKPliler gösteremiyor? CHP’nin İSKİ Davasındaki tutumu AKP’ye büyük bir olgunluk ve ahlak dersidir. 

Aynı davranışı haklarında korkunç kasetler çıkan AKPliler’den de bekliyoruz.

Size bir öneri.

Komplo ya da oyun gibi bir korkunuz varsa mahkemeleri dağıtmak yerine, TV’lerde Canlı yayınlayın. Herkesin iddiası ve delili ortaya dökülsün. O mahkemelerdeki her türlü iddiayı ve delili gören halkın vicdanında oluşacak karar gerçek karardır.

Sandıkta da ancak böyle aklanırsınız.

KARA PROPAGANDA 4 : CHP döneminde İstanbul’u çöp götürüyordu… Nurettin Sözen’in Istanbul’a hiçbir hizmeti olmadı…

SHP’nin Belediye yönetiminde bir dönem işçi grevi yüzünden İstanbul’da çöpler toplanmadı. AKP bunu genelleştirerek SHP dönemi hiç  çöp toplanmadı gibi bir algı yarattı. SHP döneminde asla taşeron işçi kullanılmamış, belediye işçilerine sendika, grev, toplu sözleşme gibi sosyal haklar sonuna kadar verilmişti.

Nurettin Sözen, “ Önce İnsan “ diyerek o dönem işçiler ile toplu sözleşmeler için görüşmeler yapmış, ancak bazı aksilikler çıkmıştı. Görüşmeler sırasında yaşanan tıkanıklık belediyenin çöp toplama hizmetlerini engelledi ve kentte çöp sorunu başlattı.

Evet kabul ediyorum, kent sağlığı ile ilgili bir sorundu. Sözen’in işçilerle toplu sözleşme görüşmelerini onların özlük haklarına saygı duyarak müzakerelerle gerçekleştirmeye çalışması sırasında çıkan anlaşmazlıklar bir anda İstanbul’u bu sorunla karşı karşıya getirdi.

Müzakereler sonucunda Belediye işçileri belki de İstanbul belediyesinin tarihinin en rekor zamlarından birisini aldılar. Sözen işçilere enflasyon oranının üstünde ektradan %10 refah zammı vermişti.

Daha sonra belediye yönetimini alan Tayyip Erdoğan ve sonrasındaki AKP ekibi, belediye işçilerini tutmak ve onların sosyal haklarını korumak yerine taşeronlaştırmayı hızla arttırarak, belediyelerde hiçbir sosyal ve özlük hakları olmayan taşeron işçi sistemine geçtiler.

Sözen, İşçi ve Emekçi haklarına saygının kurbanı olmuştu.

Sözen topu topu 4 yıl başkanlık yaptı. AKP 20 yıldır İstanbul’u ve 12 yıldır devleti yönetiyor; bütün kamu kaynakları sonuna kadar elinde ve durmadan kendisini 4 YILLIK Sözen dönemi ile kıyaslıyor. Bu baştan sona vicdansızlık ve akıl tutulmasıdır.

CHP döneminde şu yoktu, bu yoktu diyen AKPliler’e soruyorum. CHP’den önce çok sevdiğiniz Dalan ve öteki Sağ partiler vardı onların döneminde bütün bunlar vardı da Sözen mi yok etti?

Niçin şu yoktu bu yoktu diye durmadan vurguladığınız eksiklikleri Sözen öncesi desteklediğiniz ANAP yönetiminden de aynı şekilde sormuyorsunuz?

Sözen’in en büyük talihsizliği, yönetimi boyunca Türkiye’nin en kurak yıllarından birisini geçirmesidir. Daha önceki yönetim zamanında ciddi hiçbir yenilenme yapılmayan su taşıma sistemlerine ve alt yapısına Sözen büyük kaynak aktarmak zorunda kalmıştır. İstanbul’un susuzluğunu 20 yıldır dilinden düşürmeyen AKP yönetiminin sadece bu kışın kurak geçmesiyle durumlarını daha birkaç ay önce gördük. İstanbul’un hem de kışın 29 gün gibi bir su stoğu kaldığı basına yansımıştı.

Her dönem kötü adam gösterilip linç edilen Sözen, AKP’nin gururla sunduğu birçok projeyi başlatan adamdır.

İstanbul’da Metro’yu ilk düşünen ve başlatan adam Sözen’dir.

Taksim- Şişli- Yeni Levent arasındaki 14 km’lik Metro’nun bizzat 10 km’si Sözen tarafından yapılmıştır.

İstanbul’un su sorununu çözmek için Istıranca’dan su getirecek regülatörler ilk Sözen zamanında yapıldı. Melen projesini o ihale etti.

Erdoğan’ın ” Ecdad Abdülhamit’in rüyasını gerçekleştirdim ” dediği Marmaray’ı bizzat Sozen hazirlayip ihale aşamasına getirdi.

İlk çift katlı otobüsler ve özürlüler için otobüs bu dönemde alındı. İlk biyolojik arıtma tesisleri İstanbul’da bu dönemde kuruldu.

İstanbul’un eskiyen Kanalizasyon, Su gibi alt yapılarına büyük yatırımlar yapıldı.

İstanbul’a ilk Doğalgaz’ın 1992 yılında Kadıköy’de Sözen tarafından verildiğini biliyor musunuz?

” İstanbul aşığıyım “ diye geçinen Tayyip Erdoğan, İstanbul’un silüetini bozan binalar için bir çocuk gibi “ küstüm “ açıklaması yapmıştı.

Benzer bir olay Sözen zamanında yaşandı. Sözen kamuoyunda çok tartışılmasına rağmen İstanbul’un silüetini bozuyor diyerek Park otelin ekstra 20 katını hiç düşünmeden yıkmıştı. Bu olay bile Sözen’in kamuoyunda nasıl hakkının yenildiğini göstermektedir.

x

KARA PROPAGANDA 5 : Kılıçdaroğlu SSK’yı batırdı, Rahşan Affı ile kurtuldu

Bu da AKPliler tarafından dilden düşmeyen kara bir propagandadır.

Herşeyden önce şunu belirtmek gerekir. SSK, bakkal dükkanı ya da holding değildir. Kar değil, hizmet anlayışına dayanır. Birçok ülkede SSK’lar zarar eder ve finansmanı kamu bütçesinden sağlanır.

AKP zihniyetinin mantığıyla olayı ele alalım ve kar etmesi gerektiğini düşünelim. SSK’nın genel politikalarını müdürü değil, iktidar belirler. Eğer ortada zarar ya da bir başarısızlık varsa iktidar partilerinin politikalarını uygulayan bürokrat yöneticiler değil, iktidar partisi bizzat sorumludur.

Kılıçdaroğlu 1992 -99 SSK Müdürlüğü döneminde çoğunlukla AKPliler’in o dönem oy kulandığı ANAP, DYP gibi partilerle çalışmıştır.

Eğer bir zarar hesabı sorulacaksa AKPliler’in o dönemlerde aktif destekledikleri bu partilerinden sorulmalıdır. SSK’nın o dönemdeki zararlarında en etkin faktör Özal tarafından çıkartılan erken emeklilik ve 1990li yıllarda Merkez Sağ partilerin popülist politikalarıdır.

Gelelim AKP yönetimindeki SGK’ya..

“2014 yılında sosyal güvenlik kuruluşlarının toplam gelirleri 174,4 milyar lira, toplam giderleri 196 milyar lira ve gelir-gider açığın ise 21,6 milyar lira olacak. GSYH’ye oran olarak da gelirleri yüzde 10,15, giderleri yüzde 11,40 ve açığı yüzde 1,26 olarak gerçekleşecek.

Yani SĞK’nın 2014 yılı bütçesindeki zararı 21, 4 milyar TL oldu. Bu da Başbakan Erdoğan’ın SGK performansı.

Başka söze gerek var mı? “

AKP’nin SSK propagandasının bir başka zehirli yüzü “ Rahşan Affı ile Kurtuldu “ Yalanı O dönem SSK’yı dolandırmak suçundan açılan bir soruşturma dosyasında Kılıçdaroğlu da vardı. Ancak yargılanan ya da sanık olarak değil, kendisinden bilgi alınan “ ifade sahibi “olarak yer alıyordu. Dosya daha sonra Rahşan Affı ile kapandı.

Yolsuzluğun ya da Rahşan Affı’nın Kılıçdaroğlu ile bir ilgisi yoktur.

Huzurlarınızda Rahşan Affı’nın Gerçek Yararlananı

rahsan

Tayyip Erdogan’ın tam 3 büyük Yolsuzluk Dosyası Rahşan Affı ile kapatılmıştır.

Lütfen detaylar için Tıklayınız

Akbil, İSKİ ve İGDAŞ gibi “Ağır Ceza Mahkemesi”nde görülen davalar ise hala Erdoğan’ın dokunulmazlığının kalkmasını bekliyor.

Gördüğünüz gibi AKP’nin kara propaganda yoluyla durmadan tekrarlayıp, şehir efsanesine çevirdiği yalanların hiçbir karşılığı yoktur.

Medyayı Alo Fatih’lerle kuşatan ve açtığı bir pastaneyi bile haber yaptıran Erdoğan bu kara yalanlarına verilen cevapları sansür ettirmekte ve özellikle o dönemleri yaşamayan, yeni yetişen gençleri yalanlarıyla zehirleyip uyuşturmaktadır.

loading...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BU VİDEO FACEBOOK'TA PAYLAŞIM REKORU KIRIYOR! Korkutan deprem 100 Litrelik Mazot Çalan Hırsızlar, Paniğe Kapılınca Ellerindekini Yola Bırakıp Kaçtı AKP li Belediye Başkanı Atatürk'e, Erdoğan ve Kendini Selamlattırdı!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
2 Gövdeli Dünyanın En Büyük Uçağının Görevi Belli Oldu