Son Dakika
03 Ocak 2018 ( 1571 izlenme )
Reklamlar

'Cep telefonunuz el bombasına dönüşmesin' uyarısı

Manisa Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Üzen, tablet ve cep telefonu gibi teknolojik ürünlerin kalitesiz şarj aletleriyle şarj edilmesi halinde patlayabileceğini belirterek uyarılarda bulundu.

Oda Başkanı Mehmet Üzen, elektronik aletlerin bilinçli kullanılmaması halinde ortaya çıkacak olası tehlikeye dikkat çekti. 
Zaman zaman medyada yer alan cep telefonlarının patlaması haberlerine değinen Üzen, özellikle Çin malı kalitesiz ürünlerin patladığını ve yangınlara neden olabildiğini söyledi. 
Kaliteli telefonlarda, kalitesiz şarj aleti kullanımının patlamaya davetiye çıkardığını ifade eden, Zonguldak'ta bir doktorun cebindeki telefonun patlamasını örnek gösteren Üzen, şöyle dedi:


"Kalitesiz malların patladığını, yangına sebebiyet verdiğini biliyorduk. Fakat kaliteli bir telefonun patlaması ilginç bir konu. Muhtemelen kalitesiz bir şarj aleti ile telefonun hasar gördüğünü ve sonrasında patladığını düşünüyoruz. Kaliteli ürünlerde patlama fazla görülmez. Kalitesiz bir şarj aleti ile doldurulan powerbank'in (küçük boyutlu şarj cihazı) şiştiğini görüyoruz. Kalitesiz bir ürünle bunu doldurduğunuzda içindeki piller genleşip, patlamaya hazır bir el bombası haline geliyor. Bu oldukça tehlikeli."

'KALİTESİZ ŞARJ CİHAZI KULLANMAYIN'

Birçok kişinin elektronik cihazları geceleri şarj ettiğine dikkat çeken Üzen, "Kalitesiz bir şarj cihazı ile akşamdan şarja takılan cihazlarda, sabaha kadar pillerin genleşmesi ve şişmesi ile patlamalar yaşanabiliyor" diye konuştu. Günümüzde çocukların cep telefonu ve tabletlerle vakit geçirdiğine de dikkat çeken Mehmet Üzen, onları korumak için şarjdayken kullanmalarına izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Küçücük Çocuğu, Kendisine Çarptı Diye Betona Fırlattı TEM'deki Askeri Araç Hareketliliği, Sürücüleri Şaşırttı Sahile Vuran 700 Kiloluk Kaplumbağayı Görenler Panikledi Son Dakika !!! 3 ayrı noktada 3 deprem...