Ambulansa Hasta yakını neden Alınmaz ve Alınmamalı

18313 izlenme17 Eylül 2017
Reklamlar

Bilindiği üzere bir önceki Ambulansa Refakatci Alınmayacak yazımızda ambulanslara refakatci alınmayacağı zor durumlarda yada ihtiyaç halinde ekip sorumlusunun izni ile arka kabine sadece bir hasta yakınının alınabileceği yazıyordu. Yeni yazıda ise Ambulansa artık bir hasta yakınının ön kabine alınabileceği yazıyor.

Acil sağlık hizmet sunumu kapsamında, ambulanslarla hasta taşınması sırasında hasta yakınlarının hastaları ile birlikte ambulansa binme talepleri olmakta, bazı durumlarda ise görev gereği ambulansta ambulans personeli harici görevliler bulunabilmektedir.

Ambulansta, ambulans personeli ve hasta dışında kişilerin bulunması; hizmetin güvenli bir şekilde yürütülmesi açısından sakıncalar içermekle birlikte böyle bir gereklilik oluştuğunda aşağıda belirtilen kurallar çerçevesinde hareket edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.

  • Hasta yakınının talebi halinde ekip sorumlusunun izniyle hastaya eşlik etmek üzere bir (1) hasta yakını Ambulans Ön Kabinine (Sürücü Kabini) alınabilir.
  • Valilik oluru ile istasyonda staj yapmak üzere görevlendirilen stajyer öğrenciler eğitim ve gözlem amacı ile ambulansa alınabilir.
  • Psikiyatrik ve adli vakalar gibi özellikli durumlarda ihtiyaç duyulan kolluk görevlileri Komuta Kontrol Merkezine bilgi verilerek ambulansa alınabilir.
  • Hastanın nakli sırasında ihtiyaç duyulan ve görevlendirilen ambulans ekibi dışı sağlık görevlileri (Hastane hekimi, yenidoğan hemşiresi,anestezi tek. vb.) KKM ye bilgi verilerek ambulansa alınabilir.
  • Ekip sorumlusunun izni ile bebek, çocuk ve engelli hastaların nakli sırasında bir hasta yakını ambulans arka kabinine alınabilir.

Meydana gelebilecek bir kaza ve yaralanma durumu dikkare alınarak, ambulansta bulunacak kişi sayısının hasta ve personel dahil kasko poliçesinde belirtilen sayıyı geçmemesine (standart ambulans için bu sayı altı (6) kişi) dikkat edilmesi ve konu ile ilgili işlemlerin belirtilen esaslara uygun olarak yürütülmesi hususunda ,

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

loading...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yine EGE yine deprem... Göztepe stadı inletti... Bir video yayınladı sosyal medyayı salladı... Kenan İmirzalioğlu Dev Proje ile ekranlara geri dönüyor...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
AÇ KARNINA BU GIDALARI SAKIN TÜKETMEYİN